Blog – karácsonyi tippek

Idén is gyönyörű fákkal készülünk

2023-11-05T16:20:52+00:002023. november 5.|

Közeledik a karácsony, megindultak a megrendelések. Tudjuk, hogy ügyfeleinknek a karácsony az év legfontosabb eseménye. Ezért, ahogy tőlünk megszokhatták hűséges megrendelőink ebben az évben is mindent megteszünk, hogy a karácsonyfák és a kiszolgálás minősége a legmagasabb polcra helyezzen bennünket. Az ünnepek körüli készülődés sok nehézséggel és stresszel járhat.  Küldetésünkhöz híven továbbra is a zavartalan és meghitt karácsonyt helyezzük szolgáltatásunk középpontjába. A megfelelő minőségű és méretű fa kiválasztása, kiszállítása és befaragása a mi feladatunk. Ezúton is köszönjük minden ügyfelünk rendíthetetlen bizalmát és alig várjuk a találkozást!

Közeledik a karácsony!

2022-11-14T09:35:38+00:002022. november 14.|

Kedves Ügyfeleink!

Elindítottuk a rendelések felvételét a 2022-es évre! Megrendeléseiket továbbra is a karacsonyfa-vasar.hu oldalon tudják leadni.

Köszönjük, hogy ismét minket választanak!

Milyen sebességgel nő a nordmann fenyő?

2021-09-13T07:21:31+00:002021. szeptember 13.|

Szeretném, ha látnátok, hogy milyen ütemben nő a nordmann fenyő. Sokan el sem hiszik, hogy 8-10 év is szükséges lehet, míg a karácsonyfa eléri a karácsonyfa méretet. Az alábbi ültetvény konténeres (földlabdás) három éves csemetével lett elültetve 2019-ben. Talajelőkészítés: trágyázás és szántás. Tehát minden adott ahhoz, hogy a növények optimálisan fejlődjenek.  Az állomány jelenleg 5 éves.

Fenyőfa rendelés a rendkívüli helyzetben

2020-11-15T12:42:03+00:002020. november 15.|

Kedves Vásárlóink!

A Covid helyzetben is a megszokottnak megfelelően szállítunk ki. Mindazonáltal a rendkívüli és gyorsan változó helyzetre tekintettel igyekszünk a megrendeléseket minél előbb célba juttatni. Mivel elég kevés szereplő foglalkozik kiszállítással, hatalmas érdeklődésre számítunk. Ennek fényében kérem a vásárlókat, hogy minél előbb adják le a rendeléseket, hogy minél több ügyfelet ki tudjunk szolgálni. Ezúton is Boldog Karácsonyt és jó egészséget kívánunk mindenkinek! karacsonyfa-vasar.hu

 

Szép lett az idei telepítés

2019-06-14T05:06:16+00:002019. június 14.|

A sok tavaszi esőnek hála nagyon szépen megindultak idén a növények:

Az első képen a májusi állapot, hajtás után.

A második képem a márciusi állapot, még hajtás előtt.

Amúgy így néz ki egy friss telepítés. A képen nordmann fenyő látható.

Ezekből 6-8 év múlva gyönyörű karácsonyfák lesznek.

Az elültetett csemeték három évesek voltak.

Nordmannból idén 4000 darabot telepítettünk.

Az őszi szárazság hatása a karácsonyfákra

2018-11-12T10:33:39+00:002018. november 12.|

Az idei évi szokatlanul száraz őszt a hazai örökzöldek is megsínylik. Az egész Duna vízgyűjtő területén extrém kevés csapadék hullott szeptember-október folyamán. Ráadásul a csapadékmentes időszak nagyon meleggel is párosult. A karácsonyfa vágás időpontja pedig közeleg, a nagy exportra termelő német és dán farmokon már el is kezdődött a kitermelés. Fel kell készülni rá, hogy az idén piacra kerülő fák jóval szárazabbak lesznek a megszokottnál, különösen az import fenyők. Bízunk benne, hogy a hazai termelőket november végéig segíteni fogja némi csapadék, még a kitermelés megkezdése előtt. Körültekintően vásároljanak karácsonyfát, mert a száradtan kivágott fák gyorsabban hullásnak indulnak.

Karácsonyfa rendelés

2017-11-06T12:19:58+00:002017. november 6.|

Karácsonyi hangulatot szeretne? Dobja fel üzletének vagy irodájának hangulatát gyönyörű fáinkkal.

A szezon kezdetén várjuk az intézményi ügyfelek megkeresését. Nagy méretű fák, exkluzív környezetbe.

Kiszállítunk fákat akár 10 méteres magasságig.

Igény szerint talpba faragjuk és felállítjuk!

Nordmann fenyő ültetése

2017-09-07T09:21:11+00:002017. szeptember 7.|

Fenyőt ősszel vagy tavasszal érdemes ültetni, figyelemmel kísérve a hőmérsékleti és csapadékviszonyokat. Az őszi ültetésnél kerüljük el a szeptemberi melegeket és lehetőleg októberben ültessünk, még a fagy beállta előtt. Tavasszal pedig a fagy elmúltával, még a nagyobb melegek érkezte előtt márciusban. Fontos, hogy a talajban legyen nedvesség, de semmiképpen ne legyen sáros, mert az akadályozza a tömörítést. A legjobb, ha egy jó esőt követően pár nap szikkadás után fogunk hozzá a telepítéshez.

 

Lépések:

  1. Talajelőkészítés: a legjobb, ha szántott földbe ültetünk, de ne essünk kétségbe, ha ilyen nem áll rendelkezésünkre, mert a nordmann fenyőnk meg fog éledni nem szántott földben is. Fontos azonban a gyomtalanítás ültetés előtt.
  2. Megfelelő csemete kiválasztása: nagyon sokan árulnak csemetét és ezek minősége nagyon változó. A legjobb, ha jó előmenetellel rendelkező csemetekerttől vásárolunk, így kisebb az esélye annak, hogy hagyományos jegenye fenyőt vásároljunk, amely szépségben messze elmarad a nordmann fenyőtől. Csemete korban még nehéz felismerni a különbségeket, de azért vannak árulkodó jelek. A nordmann fenyőnek nagyon vastag, húsos levelei vannak és ez már csemete korban megmutatkozik. A törzse vastag és erős. Ültethetünk szabad gyökerű csemetét (nincs földlabdája) vagy konténeres-földlabdás csemetét. Utóbbi ugyan drágább, de egyrészről sokkal jobbak a megéledési esélyei, másrészről töretlenül fejlődik, így hamarabb lesz belőle kis fa – legalábbis ez az én tapasztalatom. Az első két-három évben van a legtöbb munka az ültetvénnyel, így a saját tapasztalatom szerint nem árt ezt az időszakot lerövidíteni. Amennyivel drágább a konténeres csemete, azt bőven kárpótolja a jobb megéledés és a gyorsabb növekedés miatti gyomtalanítási költségcsökkenés.
  3. Ültetés: mennyiségtől függ, hogy milyen eszközzel célszerű ültetni. De bármilyen eszközt is választunk a lépések mindig ugyanazok. A nagyobb üzemekben traktorral ültetnek, a kisebbekben ékásóval. Mire figyeljünk ültetéskor? Ha nagyobb mennyiséget ültetünk érdemes madzagot kifeszíteni, hogy soraink szép egyenesek legyenek, ezzel a későbbi művelésnél sok fejfájástól megkímélhetjük magunkat. Javasolt sortávolság, ha korán – a fák méteres korában – kezdjük a ritkítást 1 méter. Ha később szeretnénk elkezdeni vágni, akkor olyan távolságra ültessük, hogy a fák ne érjenek össze, mert deformálják egymást. Pl. egy kétméteres fa szélessége megközelíti a másfél métert, így célszerű ekkora közöket hagyni.  Ha már ki van feszítve a madzag ékásóval vagy földkiemelő lyukfúróval (konténereshez csak ez utóbbi jó, hogy a földlabda beleférjen) elkezdünk 20-30 cm mély lyukat tenni a megfelelő távolságra, amibe aztán belehelyezzük a csemetéket. Nagyon oda kell figyelni arra, hogy a csemetéknek ne kunkorodjon vissza a gyökere, mert akkor elpusztul. A gyökerek szépen nézzenek lefelé a lyukban és a csemetét olyan magasságba igazítsuk a lyuk pereméhez, ahogy addig volt. Ezt követően az ékásóval alaposan tömörítsük neki vékony rétegben földet. Ez fontos mozzanat: ezzel kerüljük el, hogy a gyökér melletti részek levegősek maradjanak. Majd a még megmaradó apró lyukat betemetjük és megtapossuk. Ha jól csináltuk, a csemeténk egyenesen áll és ha két újjal finoman meghúzzuk, akkor nem kezd el feljönni. Ha mégis csináljuk újra. Ha ezeket a lépéseket követjük, akkor szép lesz az ültetvényünk. Ezeket a lépéseket követve egyéb lombos fákat is sikeresen ültethetünk.

 

 

 

konténeres csemete

 

 

        

 

 

 

szabad gyökerű csemete

 

 

 

 

 

Jókai Mór: Ültess fát!

Ültess fát! 
Hogyha mást nem, 
lombot ád.
Árnyékában megpihenhetsz,
gondot ő visel reád.

Jó tavasszal nyit virágot, 
messze érzed illatát.
Kis madárka száll reája, 
ingyen hallgathatod szavát.
Ültess fát!

 

Miért jó online karácsonyfát rendelni?

2016-12-06T08:26:30+00:002016. december 7.|

                                                        

 

Az ünnepek közeledtével mindenkiben nő a feszültség és a szorongás. Próbálunk megfelelni, hogy szentestére minden tökéletes legyen. Meg kell venni az ajándékokat, be kell szerezni a karácsonyi vacsorákhoz és ebédekhez nélkülözhetetlen hozzávalókat, rendbe kell tenni a lakást, sőt még egy kicsit fel is kell díszíteni.

És ne feledkezzünk meg az ünnepek díszéről a karácsonyfáról sem. A fát meg kell vásárolni, haza kell vinni valamivel, fel kell cipelni, be kell faragni, sőt még fel is kell díszíteni. Ez rengeteg időt vesz igénybe. És még valamikor dolgozni is kell…

Ráadásul az ünnepek közeledtével mindenhol nő a forgalom. Tülekedés, sorbanállás és idegeskedés. Nem csoda tehát, hogy egyre többen görcsbe szoruló gyomorral gondolnak a közelgő ünnepekre. Hogyan tudunk megfelelni ezeknek az elvárásoknak?

Ezeket a tényezőket figyelembe véve született meg a karacsonyfa-vasar.hu ötlete. Úgy gondoltuk, hogy a családoknak hatalmas segítség lehet, hogy házhoz szállítva és egyúttal a megfelelő választékot biztosítva is meg lehet oldani ezt a sokak számára idegtépő folyamatot.

Mi segítünk felvinni a fát, sőt vásárlóinknak nem kell karácsony napján késsel befaragni a fát, mi beállítjuk a talpba.

 

Gilincsek Edgár

Honnan ered a karácsonyfa állítás szokása?

2016-12-06T08:37:21+00:002016. december 5.|

Az örökzöldek tisztelete világszerte a legtöbb ókori vallás egyik központi eleme, amely a megújuló életet jelképezi. A Mithras kultuszban fákat díszítettek a téli napforduló idején a napisten tiszteletére. Az északi tájakon fenyőágakkal díszítették a házat, hogy a rossz szellemeket elűzzék, illetve a zöld ágak a reményt szimbolizálták, hogy a tél nehezén túl vannak és ismét közeledik a tavasz. Sokan úgy hitték, hogy a nap tulajdonképpen egy isten, a tél pedig akkor jön el, amikor a napisten beteg és gyenge lesz. Az örökzöldek így a növények és fák virágzására, a napisten megerősödésére és a nyárra emlékeztette őket.

Az ókori egyiptomiak egyik legjelentősebb istene Ré volt, a napisten, akit legtöbbször napkoronggal a fején ábrázoltak. A szkarabeusz, napkorong és kosfejű férfi ábrázolásának kombinációja a felkelő, déli és lenyugvó napot jelentette számukra. Az egyiptomiak a téli napforduló idején – azaz mikor Ré elkezdett felgyógyulni és megerősödni – pálmalevélből készült gyékényszőnyeggel díszítették fel otthonaikat, ami a halál felett diadalmaskodó életet szimbolizálta.

A rómaiak az újévet babérkoszorúval köszöntötték és hatalmas lakomákat tartottak. A római világban a napfordulókor ünnepelt Saturnalia (dec. 17.) – amely során Saturnusra, a földművelés istenére emlékeztek – a vidámság és az ajándékozás napja volt, a római újévkor (jan. 1.) a házakat és templomokat zöld növényekkel és lámpákkal díszítették, a gyerekeknek és a szegényeknek pedig ajándékot adtak.

Nem véletlen, hogy a későbbiekben az ókeresztény egyház is (niceai zsinat i.sz. 325) ezt az időszakot választotta a karácsony, vagyis Jézus születésének évfordulójának megemlékezésére.

Az első írásos nyoma a karácsonyfa-állításnak 1419-ből származik. Egy freiburgi pék kapott megbízást Breisgauban, hogy egy fát díszítsen fel édességekkel a gyerekeinek. A 16. század folyamán Németország szerte már több említést olvashatunk a fa díszítésének hagyományáról, ahol egyre gyakrabban fenyőfa szerepel az utalásokban. A 19. századra teljesen elterjed a szokás Európa szerte.

Nagy lökést adott a karácsonyfa elterjedésének Viktória brit királynő és férje, Albert szász-coburg-gothai herceg, akik 1846-ban az Illustrated London News című lap egyik rajzán népszerűsítik a szokást gyermekeik körében a feldíszített fenyőfa mellett. Viktória rendkívüli népszerűségének következtében a karácsonyfa állítás gyorsan divattá válik az a német mellett az angolszász nyelvterületeken is.

A szokás német nyelvterülteken gyorsan terjedt, így az Osztrák Monarchiában is eljutott, ahol a 19. század első évtizedeiben az arisztokrata családok és a művészek előszeretettel választották az ünneplésnek ezt a formáját. A század közepén már a polgárcsaládok körében is megünnepelték ezt a napot; érdekesség, hogy mikor 1860 karácsonyán Erzsébet királyné Madeira szigetén volt gyógykezelésen, Ferenc József e távoli helyre is küldött neki feldíszített fenyőfát.

Pesten az első karácsonyfát valószínűleg Brunszvik Teréz grófnő állította 1824-ben, ám elterjesztésében jelentős szerepe volt a Podmaniczky és a Bezéredy családoknak is. Az új szokás a városokban viszonylag gyorsan meghonosodott. A hatvanas években, adventi időszakban, Pesten fenyővásárok voltak. Az aradi Alföld című újság 1862-ben arról számolt be, hogy egy nőnevelő-intézet növendékei Deák Ferencnek karácsonyfát állítottak, amelynek minden ágán egy-egy általuk készített kézimunka függött. A magyar szépirodalomban a karácsonyfa 1866-ban, Jókai Mór A koldusgyermek című karácsonyi tárgyú elbeszélésében jelent meg először.

Gilincsek Edgár

http://mult-kor.hu/20131224_a_karacsonyfa_tortenete

Go to Top